O gminie

Lokalizacja

Gmina Pszczółki jest niewielką, acz pełną uroku gminą leżącą w województwie pomorskim, w południowej części powiatu gdańskiego.

Zlokalizowana jest ok. 23 km od Gdańska oraz ok. 10 km od Tczewa. Przebiega przez nią droga krajowa nr 91, linia kolejowa na trasie Gdynia – Warszawa, a także autostrada A1. Przez gminę biegną główne międzyregionalne ciągi komunikacyjne aglomeracji trójmiejskiej wraz z portami morskimi oraz lokalne, biegnące z miast leżących na południe od Gdańska. Komunikację lokalną zapewniają linie autobusowe i kolejowe.

Gmina zajmuje powierzchnię blisko 50 km² oraz liczy prawie 9 tys mieszkańców. Obejmuje 9 miejscowości: Pszczółki, Skowarcz, Różyny, Kolnik, Rębielcz, Żelisławki, Ostrowite, Kleszczewko, Ulkowy.

Dlaczego warto tu mieszkać?

Gmina Pszczółki posiada barwną historię i płynącą miodem tradycję. Jednocześnie jest to obszar o ogromnym potencjale rozwojowym, sprzyjający zarówno mieszkańcom jak i przedsiębiorcom.

Lokalna społeczność ma dostęp do świetlic wiejskich, w tym nowoczesnych obiektów w Skowarczu. Różynach i Żelisławkach. Niewątpliwą chlubą gminy jest nowo wyremontowana Gminna Biblioteka Publiczna w Pszczółkach, która dzięki licznym pomieszczeniom i nowoczesnemu wyposażeniu stanowi centrum kulturalne gminy. To właśnie w siedzibie biblioteki znajduje się Muzeum Miodu. Największym atutem gminy jest niewątpliwie Park Lipowy w Pszczółkach, który jest nie tylko miejscem spotkań, wypoczynku i kontaktu z przyrodą, ale również promującym naszą gminę.

Gmina posiada liczne miejsca rekreacyjno-sportowe, w tym nowoczesny stadion im. 700lecia Pszczółek. Dzieci i młodzież chętnie spędzają na czas na dwóch kompleksach boisk Orlik w Pszczółkach i Różynach. W każdej miejscowości znajdują się ponadto boiska, place zabaw i place rekreacyjne z urządzeniami do fitnessu zewnętrznego. Wolny czas można spędzić na Cysterskim Trakcie Rowerowym – ścieżce rowerowej prowadzącej z Pszczółek do Żelisławek. Ponadto gmina posiada miejsce przeznaczone wyłącznie do spacerów - Cysterski Deptak Widokowy. Z kolei wieś Ulkowy słynie z urokliwego parku, w któym znajdują się odtworzone ruiny dawnego dworu.

Oprócz powyższych udogodnień dla mieszkańców najistotniejszym jest fakt, iż praktycznie cała gmina jest skanalizowana. Stopniowo rozbudowywana jest kanalizacja na nowych ulicach, które w coraz większym stopniu posiadają też nowe asfaltowe nawierzchnie oraz chodniki.

Liczba Mieszkańców:
0
Liczba sołectw:
0
Liczba rodzin pszczelich (około) :
0