kosz na śmieci
biuletyn informacji publicznej

Gminna Biblioteka Publiczna w Pszczółkach

Adres:

ul. Kościelna 8A, 83-032 Pszczółki

Tel. Dyrektor: 506 280 248
Tel. Wypożyczalnia: 506 280 387
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
WWW:  gbppszczolki.hekko.pl
Dyrektor: Renata Ziółek

Dni i godziny urzędowania:    

poniedziałek , wtorek , czwartek  i piątek :  10 00  - 1800

środa :    8 00  - 1600

sobota :     8 00  - 1800    (w godzinach    11 00  - 1500   zajęcia dla dzieci  - przerwa w wypożyczaniu)

W okresie wakacyjnym  lipiec – sierpień w związku z urlopami pracowniczymi  w soboty biblioteka  jest nieczynna.

 

Korzystanie z  Biblioteki  jest bezpłatne.

Biblioteka rozpoczęła działalność  w 1948 roku .  Od 1 stycznia 2002 roku  na mocy „ Ustawy o organizowaniu działalności  kulturalnej”  funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury całkowicie dotowana przez Urząd Gminy  w Pszczółkach .

Gminna Biblioteka Publiczna w Pszczółkach zajmuje się:

1.Gromadzeniem , opracowywaniem i udostępnianiem książki drukowanej , mówionej  oraz czasopism

Księgozbiór biblioteki liczy około 30 tysięcy tomów . Bogate zbiory umożliwiają znalezienie książki na prawie każdy temat. W przypadku braku określonej  pozycji istnieje możliwość sprowadzenia jej z innych bibliotek drogą wypożyczeń międzybibliotecznych .

Biblioteka prenumeruje około 30tytułów czasopism  w tym: 3 dzienniki, 3 czasopisma bibliotekarskie, 6 popularnonaukowych, 5 społeczno – kulturalnych, 6 poradników i 6 dziecięco – młodzieżowych .

2. Udzielaniem szeroko pojętej informacji  na zapotrzebowanie zgłaszane przez użytkowników

Czytelnia biblioteki  , w której udostępniane są materiały biblioteczne na miejscu liczy 10 miejsc i jest czynna  w godzinach urzędowania instytucji . Od 2010 roku  dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Bibliotece użytkownicy będą mogli korzystać z dostępu do Internetu – jedno stanowisko.

3. Upowszechnianiem czytelnictwa poprzez systematycznie prowadzoną  pracę  kulturalno – oświatową z dziećmi i młodzieżą szkolną

W każdą sobotę w Bibliotece odbywają się  zajęcia dla dzieci w  wieku 3-12 lat , podczas których  uczestnicy rysują , słuchają baśni , biorą udział w konkursach , przedstawieniach teatralnych , pracach manualnych , zabawach i spotkaniach towarzyskich.

Raz w  miesiącu organizowane są imprezy okazjonalne, tj . impreza noworoczna, bal karnawałowy, impreza wiosenna, wielkanocna, Festiwal Piosenki Dziecięcej,Dzień Dziecka, Dzień z Niespodzianką, ognisko biblioteczne, Andrzejki, Mikołaj. 

W miesiącach lipiec – sierpień z powodu urlopów  następuje przerwa w powyższych działaniach.

Przy GBP działają grupy nieformalne: Koło Przyjaciół Biblioteki oraz teatrzyk biblioteczny „Makówka”,  które od wielu lat bezinteresownie pomagają w pracach  kulturalno – oświatowych i to dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest przygotowywanie ciekawej oferty spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży .

4. Edukacją dzieci i młodzieży w ścisłej współpracy ze szkołami na terenie Gminy poprzez wspólne realizowanie przysposobienia czytelniczego uczniów.  

Biblioteka w ciągu każdego roku szkolnego przeprowadza liczne tematyczne lekcje biblioteczne dla klas gimnazjalnych i ze Szkoły Podstawowej , połączone z podsumowaniem czytelnictwa. Ponadto raz w roku organizuje imprezy czytelnicze dla Przedszkola w Pszczółkach i Szkół Podstawowych   z okolicznych wsi  oraz spotkanie z pisarzem dla jednej ze szkół w Pszczółkach.                                                                                                                                                   

GBP posiada  PUNKT BIBLIOTECZNY  W SKOWARCZU  zlokalizowany  w Szkole Podstawowej w Skowarczu.

Dni  i godziny otwarcia :                                                                                                                                

poniedziałek 12 40  - 1640 

środa    14 30  - 1730

czwartek   11 40  - 1440 

W każdy poniedziałek od 1300  - 1400   odbywają się zajęcia dla dzieci.

GBP prowadzi  PUNKT KSIĄŻKI MÓWIONEJ   tj . książek  nagranych  na kasetach , a przeznaczonych   dla osób niewidomych , niedowidzących  oraz dyslektyków. GBP w Pszczółkach posiada 44 tytuły własne. Poza tym wypożycza je z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, dokonując 3 razy w roku ich wymiany. 

Do osób starszych i niepełnosprawnych książki, po wcześniejszym zamówieniu, mogą zostać dostarczone  bezpośrednio do domu przez członków Koła  Przyjaciół Biblioteki. Punkt jest otwarty w godzinach urzędowania Biblioteki.

 

 
idź do strony głównej
aktualności gminne
o gminie
turystyka
władze gminy
galeria zdjęć
ważne instytucje
urząd gminy
oferty pracy
mapa gminy
dane kontaktowe