kosz na śmieci
biuletyn informacji publicznej

Podstawowe informacje o Gminie Pszczółki

Położenie

Gmina Pszczółki jest niewielką acz pełną uroku gminą leżącą w województwie pomorskim, w południowej części powiatu gdańskiego.  Słynie oczywiście ze swoich mieszkańców, których liczba to 8660 osób i ponad 3 miliony pszczół. Zatem tradycje pszczelarskie od zarania dziejów są silnie związane z tymi terenami.

Nasza Gmina znajduje się w odległości ok. 23 km od Gdańska i ok. 10 km od Tczewa. Przebiega przez nią droga krajowa nr 1 oraz linia kolejowa na trasie Gdynia – Warszawa, a od niedawna również autostrada A1.

Historia

Pierwsza wzmianka na temat Pszczółek, ówcześnie wsi Psolcicz, pochodzi z 1307 roku. Dlatego też rok 1307 uznano za symboliczny rok powstania Pszczółek. Już pierwsze zapiski wiążą wieś z zakonem Cystersów z Oliwy, który na tym terenie hodował pszczoły i produkował miód. Tradycje bartnickie w naszej Gminie przetrwały upływ czasu. A w roku 2007 dzięki Obchodom 700-lecia Pszczółek nabrały nowej świeżości.

Ciekawe miejsca

Znakiem rozpoznawczym Pszczółek jest XIX-wieczny wiatrak holenderski, który z pewnością dostrzegą kierowcy poruszający się drogą krajową. W miejscowości gminnej warto również zobaczyć kościół parafialny, którego oświetlona sylwetka wspaniale prezentuje się nocą.

Ogromne wrażenie robi zespół pałacowo-parkowy w Żelisławkach, który ostatecznego kształtu nabrał w XIX wieku. W pobliżu pałacu znajduje się lapidarium prowadzone przez Pana Kazimierza Kowalkowskiego, historyka z pasją.

W Różynach koniecznie trzeba zwiedzić uroczy barokowy kościół p.w. Św. Wawrzyńca. Zabytkowy jest nie tylko sam jego budynek, ale i bogate wyposażenie. Niemalże naprzeciwko kościoła znajduje się kolejny zabytek, dom podcieniowy z XVIII wieku.

Wymarzonym miejscem na spacery jest Wzgórze Nadziei we wsi Ulkowy. Prowadzi na nie droga krzyżowa. A z drugiej strony Wzgórza rozciąga się przepiękny widok na pagórkowaty krajobraz, na którym często wypasane są konie.

Przejeżdżając przez Kolnik warto zajrzeć do przepięknego obiektu wybudowanego w pierwszej połowie XX wieku jako domu gminnego. Obecnie znajduje się tu siedziba Fundacji „Żyć Godnie”. Poza pracami plastycznymi osób niepełnosprawnych, można tu obejrzeć ogród, w którym znajduje się m.in. wielowiekowa topola, najstarsze drzewo w Gminie.

Miód Pszczółkowski

Pszczelarstwo w Gminie Pszczółki opiera się na tradycjach i szczególnych dla tych terenów roślinności i mikroklimacie. Efektem wieloletniej działalności naszych pszczelarzy jest wpisanie Miodu Pszczółkowskiego na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa. Wytwarzane są trzy rodzaje Miodu Pszczółkowskiego. Miód majowy jest najsłodszy, głównie na bazie rzepaku i mniszka lekarskiego. Pożytkiem dla najdelikatniejszego miodu czerwcowego są kwiaty z naszych łąk i ogrodów. Natomiast miód lipcowy zawdzięcza swój wyrazisty, ostry smak przede wszystkim akacji i spadzi.

Muzeum Miodu

W Gminie Pszczółki znajduje się jedyne w województwie pomorskim, a może nawet i w Polsce, Muzeum Miodu. Jest to muzeum interaktywne, które poza zwiedzaniem pozwala odwiedzającym na „doświadczenie” wielu miodowych przyjemności. Można tu posmakować różnych gatunków miodu, rozebrać na części, pokręcić i przymierzyć prezentowane eksponaty, „skręcić” z węzy własną świeczkę, a także zagrać w grę planszową „Pszczela Gmina”, która przezabawnie prezentuje wszystkie nasze miejscowości. Muzeum Miodu cieszy się ogromnym zainteresowaniem, głównie dzieci i młodzieży.

Kultura

Gmina Pszczółki jest roztańczona, utalentowana teatralnie, muzycznie i plastycznie. Dzieci i młodzież rozwijają swoje talenty na licznych zajęciach pozalekcyjnych. Uczestniczą w kursach tańca towarzyskiego i współczesnego, śpiewają w chórach i indywidualnie, rysują, malują i lepią, a także zaskakują nas coraz to nowymi sztukami czy inscenizacjami. Rozśpiewani są również nasi seniorzy, którzy muzykują w dwóch zespołach „Pszczółkowianki” i „Biesiada”.

f

Co roku w naszej Gminie organizujemy Dzień Pszczelarza, naszą imprezę sztandarową, która przyciąga tłumnie bartników, miłośników miodu i sympatyków Pszczółek z całego województwa pomorskiego. Atrakcji dla gości w każdym wieku nie brakuje, a uwieńczeniem każdego święta jest występ gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Uroczyście są u nas obchodzone również dożynki, spotkania opłatkowe dla seniorów i inne gminne święta.

Warto tu mieszkać

Gmina Pszczółki jest zwodociągowana, zelektryfikowana i stelefonizowana. Stopniowo rozbudowywana jest sieć kanalizacji sanitarnej. Znaczne inwestycje są realizowane również w zakresie infrastruktury drogowej.

We wszystkich miejscowościach i osiedlach stworzone zostały place rekreacyjno-sportowe czy boiska. A w Pszczółkach znajduje się stadion sportowy im. „700-lecia”. Mieszkańcy spotykają się w istniejących świetlicach wiejskich, a planowana jest budowa kolejnych. Dumni jesteśmy również z naszych szkół, w których na bieżąco realizowane są liczne programy ukierunkowane na wszechstronny rozwój uczniów.

Dbamy również o naszych dorosłych mieszkańców, dla których organizujemy różnorodne szkolenia, warsztaty czy spotkania informacyjne.

Przedsiębiorcy

Ale Gmina Pszczółki to nie tylko tradycja, ale również nowoczesność i przedsiębiorczość. Jest to wspaniałe miejsce do prowadzenia i zakładania działalności gospodarczych. Swoje siedziby ma tu kilka średnich firm, a także kilkaset małych i mikroprzedsiębiorstw.

Warto się tu zatrzymać

Hotel GREGOR

ul. Tczewska 1 A

83-032 Pszczółki