kosz na śmieci
biuletyn informacji publicznej

Lokalizacja

 

Gmina Pszczółki położona jest we wschodniej części województwa pomorskiego, na południu Powiatu Gdańskiego. Graniczy ona z następującymi gminami: od zachodu - z Trąbkami Wielkimi, od północy - z Pruszczem Gdańskim, od wschodu - z Suchym Dębem i od południa - z Tczewem.

 


Mapa w skali makro

 

Pszczółki leżą przy drodze krajowej nr 1, ok. 24 km od centrum Gdańska i ok. 13 km od centrum Tczewa. Pszczółki leżą na pograniczu wysoczyzny morenowej, należącej do Pojezierza Starogardzkiego oraz obszaru delty Wisły i Żuław Wiślanych. Gmina zajmuje powierzchnię blisko 50 km2 i liczy ponad 7 tysięcy mieszkańców. Obejmuje ona 9 miejscowości: Pszczółki, Skowarcz, Różyny, Kolnik, Rębielcz, Żelisławki, Ostrowite, Kleszczewko i Ulkowy. Przez gminę biegną główne międzyregionalne ciągi komunikacyjne aglomeracji trójmiejskiej wraz z portami morskimi oraz lokalne, biegnące z miast leżących na południe od Gdańska. Komunikację lokalną zapewniają linie autobusowe i kolejowe.

Infrastruktura techniczna jest dobrze rozwinięta, teren gminy zaopatrywany jest w wodę z własnych ujęć, a rozbudowana sieć kanalizacyjna zapewnia odprowadzenie ścieków do oczyszczali, która jest w stanie zagwarantować obsługę wszystkim mieszkańcom i inwestorom.

Gmina Pszczółki jest gminą rolniczo-przemysłową. Stanowi ona zaplecze w zaopatrzeniu dla aglomeracji trójmiejskiej. Na jej terenie znajdują się zarówno niewielkie gospodarstwa ogrodnicze jak i duże specjalizujące się w towarowej produkcji rolniczej.

 

Mapa w skali mikro

 

Na terenie gminy działa również ponad 200 podmiotów gospodarczych prowadzących działalność usługową i handlową.

Bogactwa naturalne gminy to głównie surowce budowlane: kruszywo, żwir, piasek i złoża kredy.

W swych granicach gmina ma piękne tereny zielone, łąki i lasy.

W gminie znajdują się również zabytki, umieszczone w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Są to domy podcieniowe w Różynach i Kolniku, zbudowane przez osadników holenderskich. Zaliczają się do nich również XIX-wieczny wiatrak w miejscowości Pszczółki, zespół pałacowy w Żelisławkach i wspaniały zabytek sztuki sakralnej, Kościół p. w. Świętego Wawrzyńca w Różynach.

Działające tu hotele i gospodarstwa agroturystyczne stwarzają dogodne warunki wypoczynku. Turyści mogą wędkować w stawie rybnym, udać się na przejażdżkę konną, lub skorzystać z sauny czy bilardu.

Gmina Pszczółki słynie również z pszczelarstwa, które stanowi ważny element lokalnych tradycji. Od kilkudziesięciu lat funkcjonuje tu Koło Pszczelarzy. A na terenie gminy znajduje się 37 pasiek, w których mieszka 800 rodzin pszczelich. Stanowi to ok. 30 milionów pszczół!

 
Flaga Gminy Pszczółki
  

 
idź do strony głównej
aktualności gminne
o gminie
turystyka
władze gminy
galeria zdjęć
ważne instytucje
urząd gminy
oferty pracy
mapa gminy
dane kontaktowe