kosz na śmieci
biuletyn informacji publicznej

Historia

Pierwsza wzmianka w zapiskach archiwalnych ukazała się w 1307 roku pod nazwą Psolin, w 1464 roku już jako Pszczółki.

Nazwa ta do 1945 roku zmieniała się 13 krotnie, lecz dziesięć razy były to zawsze Pszczółki, a w tych trzech przypadkach Pszczółki alians Hohenstein. Według starszych zapisów, to z terenu naszego dostarczano dużo miodu i wosku do Zakonu Ojców Cystersów w Oliwie, co wpłynęło niewątpliwie na ustalenie nazwy Pszczółki.

W okresie międzywojennym na terenie Gminy Pszczółki pszczelarstwo stało na bardzo wysokim poziomie. Duże majątki ziemskie rolnicy jak i pozostali mieszkańcy posiadały ponad 400 rodzin pszczelich. Jak wiadomo Pszczółki były pod zaborem niemieckim, a w okresie międzywojennym należały do Wolnego Miasta Gdańska.

Granice Wolnego Miasta Gdańska przebiegały 2 km na południe w kierunku Miłobądza i 3 km na południowy zachód w kierunku Malenina i Świetlikowa. Takie położenie mijescowości Pszczółek było bardzo korzystne do sprowadzania z Wolnego Miasta Gdańska nowoczesnego i taniego sprzętu pasieczego, co wpłynęło dodatnio na rozwój pszczelarstwa w powiatach Tczew i Starogard Gdański.

Legenda Pszczółek

Było to za czasów , kiedy nasze Morze Bałtyckie tak jak i inne morza, miało przypływy i odpływy a brzegi jego dochodziły do obecnego naszego osiedla. W tym to czasie w okolicach obecnego miasta Puck tereny niepokojone przez morskich rozbójników. Wśród ludności tam zamieszkującej znalazł się bogobojny mnich, który tę ludność chciał ochronić.

Niestety, rozbójnicy rozprawili się z owym mnichem i wrzucili go do morza. W tym momencie powstała wielka nawałnica i pochłonęła również rozbójników. Następnego dnia morze zaczęło ustępować pozostawiając na brzegu owego mnicha, a po rozbójnikach nie pozostał żaden ślad. Z dniem tym na Morzu Bałtyckim przestał zachodzić proces przypływów i odpływów. W tym to czasie oddalone od siebie grupy Słowian i Preusów / Prusowie/ łowiły ryby. Powstała na morzu nawałnica rozbiła ich łodzie, a rozbitków wyrzuciła w okolicach, gdzie dzisiaj od wschodniej strony naszego osiedla przepływa Bielawka, pospolicie zwana Kozim Rowem. W miejscu tym znajdowało się strome urwisko obsiane głazami. Ludzie ci przenieśli się o kilkaset metrów w głąb lądu, gdzie była żyźniejsza gleba.

Miejsce w którym zostali wyrzuceni na ląd , Słowianie nazwali w swoim narzeczu nazwą, która dzisiaj brzmiałaby "Przyczółek". Prusowie nazwali od znajdujących się tam głazów "Wysoki kamień". Z biegiem lat, gdy na te ziemie napływało coraz więcej Lechitów, z ówczesnego Przyczółek powstała nazwa Pszczółek.

Z postępem pisowni wyłoniła się ostatecznie nazwa Pszczółki. Na miejscu gdzie znajdowało się urwisko, obecnie wydobywa się żwir i znajduje się cmentarz z pozostałością kamieni i głazów z tamtych czasów .

Za czasów krzyżackich wrócono do pruskiej nazwy Hohenstein. Ostatni z potomków Preusów przyłączył się do Krzyżaków zostając duchownym i znany był pod imieniem Mikolaus von Hohenstein. Chciał wywieźć z Gdańska dobra należące do szpitala św. Elżbiety. Od tego czasu nazwa naszego osiedla przez setki lat zmieniała się w zależności, kto na niej gospodarzył, by ostatecznie pozostać przy polskiej nazwie Pszczółki.

Ważniejsze daty z historii Pszczółek

• 1307 Powstanie osady Pszczółki
  • 1323 Pszczółki dostają się pod Zakon Krzyżacki
  • 1335 Pierwszy sołtys 33 łanowych Pszczółek - Heimfried Zobor